Haber

Çin’in Ag600m Amfibi Uçak Prototipleri Uçuş Testine Başladı

“Kunlong” kod adlı amfibi yangın söndürme uçağı AG600M, su tahliye işlevini gösterirken, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaleti Zhuhai’de düzenlenen 14. Çin Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda görülüyor, 11 Kasım 2022. (Fotoğraf: Hong Zehua/Xinhua)

PEKİN, 25 Şubat (Xinhua) — Çin’in büyük amfibi uçaklarından oluşan AG600 ailesine ait tam konfigürasyonlu bir yangın söndürme uçağı modeli olan AG600M’nin dört prototipi de uçuş testi görevlerine başladı.

Uçağı geliştiren ve ülkenin önde gelen uçak üreticisi olan China Aviation Industry Corporation (AVIC), Cumartesi günü yaptığı açıklamada, dördüncü AG600M yangın söndürme uçağının Cumartesi günü Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Zhuhai şehrinde ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını söyledi.

17 dakikalık uçuşu boyunca bir dizi planlı uçuş testi gerçekleştiren uçak, kontrol sistemi ve diğer tüm sistemlerin stabil çalışması ile tam bir performans sergiledi.

AVIC, uçağın ilk uçuşunun başarıyla tamamlanmasının, dört AG600M uçak prototipinin de tip sertifikası almak için bir uçuş testi görevine başladığı anlamına geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu