Ekonomi

UEA Başkanı Birol Davos, Bloomberg HT’ye konuştu: Gelecek kış daha zor olabilir

Davos Tepesi’nde Bloomberg HT’ye konuşan Uluslararası Enerji Ajansı Lideri (UEA) Fatih Birol, Mayıs ayında tepede yaptığı telaffuza atıfta bulunarak, “Dediğimiz gibi tarihin en büyük enerji kriziyle karşı karşıya kaldık ve hâlâ da içindeyiz. Hala ciddiyetini koruyor; Ancak başta Avrupa olmak üzere Rusya ile ticaret yapan ülkeler önlemlerini almaya başladı” dedi.

“Bu ülkeler Rusya dışındaki ülkelerden gaz ithal etmeye başladılar. Azerbaycan, Norveç, Amerika ve Katar’dan gaz ithalatı arttı. Yenilenebilir enerjinin payı istikrarlı bir şekilde artıyor. Belçika ve Almanya, beklenmedik bir şekilde kapatmak üzere oldukları nükleer santrallerin ömrünü uzattılar. Tüm bu gelişmeler ve sıcak havanın da etkisiyle Avrupa zayıf düşme riskini atlattı. Öte yandan, önümüzdeki kış daha zor olabilir. 40 yıldır ilk kez Çin’de ithalat talebi geçen yıl düştü; ancak açılışla birlikte Çin, piyasalardan önemli miktarda LNG ithal edecek. Rusya’dan gaz ithalatı sıfıra gelecek. Bu iki neden doğrultusunda 2023-2024 kışı yine riskli bir dönem” dedi.

Birol, “Rusya’nın depoları yetmiyor, doğalgaz için zor durumda kalacak. Bu yıl daha da artacak olan LNG piyasasında bir sıkışıklık var. Bu yıl daha az LNG tedarik edildiği için talep daha fazla olacak ve fiyatı yükselecek. Dünya ekonomisi sıkıntıya düştüğünde OPEC ilk kez üretimi artırıp azaltacaktı” dedi.

Birol, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesinde, “Doğal gaz açısından baktığımızda iki değerli gelişme var. Bunlardan biri de Sakarya havzasından çıkacak olan doğal gazdır. İkincisi, Türkiye büyük bir doğal gaz depolama tesisini gündeme getirdi. Bu, güç güvenliğimiz için son derece değerlidir. Nükleer konusunda atılan adımların çok isabetli olduğunu düşünüyorum.

habereskil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu